Banedanmarks beredskab i aktion

Banedanmark blev tilkaldt, da en lastbil væltede ned over en personbil. Sammen med andre myndigheder fik Banedanmark ryddet vejen, så trafikken igen kunne passere.
Beredskab Banedanmark var i aktion, da en lastbil for nyligt væltede ned over en personbil på Motorring 3 ved Buddinge. Banedanmark ankom derfor til ulykkesstedet med beredskabskøretøjer i form af en beredskabskran og en ledervogn med hydraulikudstyr og en løftekapacitet på 100 tons.
”Vi blev tilkaldt af Beredskab Øst, da indsatsledelsen på stedet fik melding om, at der var fastklemte personer under lastbilen, men da vi ankom til ulykkesstedet, var det heldigvis ikke tilfældet. I stedet blev vi af indsatsledelsen bedt om at assistere med rydning af motorvejen, da der var tale om kritisk infrastruktur. Vi er glade for, at det ikke gik værre i forbindelse med ulykken, end det gjorde, og at vi kunne hjælpe med rydningen i den mest akutte fase efter ulykken,” siger Aksel Christensen, sektionschef hos Beredskab Banedanmark.
Lastbilen, som var væltet, var fyldt med asfalt, og der var derfor tale om et omfattende arbejde med rydning af motorvejen. Da der ikke var nogen fastklemte personer under lastbilen, var det alene nødvendigt at anvende kranen til at løfte lastbilen væk fra vejen, så trafikken igen kunne passere.
For Banedanmark er det en forpligtelse, at stille medarbejderes kompetencer og materiel til rådighed for andre myndigheder i forbindelse med samfundskritiske hændelser. Derfor blev Banedanmark sammen med andre myndigheder tilkaldt, da de råder over et særligt beredskab, som kan anvendes i forbindelse med f.eks. trafikulykker.
Udover Banedanmark var Redning Danmark A/S, Vejdirektoratet og Københavns Vestegns Politi også til stede for at assistere Beredskab Øst i forbindelse med ulykken.


Sporombygningen i Vestjylland fortsætter på Ringkøbing Station
I maj og juni ombygger Banedanmark spor 1 og spor 2 på Ringkøbing Station. Med nye spor og sporskifter bliver stationen klar til fremtidens klimavenlige batteritog.

Banedanmark fortsat på udkig efter en ejendomsudvikler til brobuerne ved Nørrebro Station
Banedanmark udsendte tidligere i år udsendt et udbud af ejendomsudvikling af de ni brobuer under højbanen ved Nørrebro Station. Ingen bød imidlertid på udbuddet, og Banedanmark vil nu se på de fysiske forhold og de byggetekniske udfordringer.

Sammen fejrede vi vores allesammens Lillebæltsbro
I lørdags blev de danske broers “Grand Old Lady” fejret med en stor fødselsdagsfest. I 90 år har Lillebæltsbroen nemlig bundet Danmark sammen og sikret, at mere end 70.000 tog med passagerer og gods årligt har kunnet passere bæltet og nå hurtigt frem til deres destinationer.

Lillebæltsbroen fylder rundt
I 90 år har Lillebæltsbroen bundet Danmark sammen, og den ca. 300.000 tons tunge beton- og stålkonstruktion er i god form og klar til 90 år mere. Lørdag den 10. maj bliver fødselsdagen markeret på begge sider af broen – og naturligvis også på selve broen.