Den store organisator bag Aarhus H-ombygningen takker af
De lyser op i landskabet langs jernbanen gennem Aarhus. De lange rækker af friske, lysegrå granitskærver, der tydeligt viser, at her er banen blevet fornyet i stor stil. Tilsvarende vidner nye og forlængede perroner inde på Aarhus H om, at også stationsområdet har været igennem en større istandsættelse.
”Ombygningen af Aarhus H er i den grad et stykke arbejde, som har sat sit aftryk på byen. Og jeg er herrestolt, når jeg kigger på resultatet,” siger Helle Thambo, der som projektchef har stået i spidsen for Aarhus H-projektet.
Helle Thambo sender i den forbindelse en hilsen til de mange aarhusianere, som ofte har været ufrivilligt med på sidelinjen under de seneste tre og et halvt års intensive banearbejde.
”Vi har ikke kunnet undgå at påvirke både passagerer og naboer til banen, mens vi har arbejdet i sporet, ombygget broer og fornyet perroner. Men folk i Aarhus har generelt været meget tålmodige – og det skal I have stor tak for,” siger hun.
Slidte perroner og rusten cykelparkeringsbro
Det er ikke fordi, der ikke har været udfordringer undervejs, mens Helle og kollegerne har arbejdet på et af største baneprojekter i Danmark de seneste årtier.
Udover at skulle nå en lang række store milepæle – herunder at få sendt megaprojektet i udbud, finde egnede arealer til byggepladser i det centrale Aarhus og få udarbejdet en meget detaljeret udførelsesplan – stødte projektet også på uforudsete prøvelser, da de endelig kom til udførelsesfasen.
Her viste det sig blandt andet, at perronerne på Aarhus Hovedbanegård skulle fornyes, fordi de var i dårligere stand end først antaget. Og nedenunder en af de gamle perroner dukkede et gammelt remise-fundament pludselig op. Det var med til at komplicere opgaven med at forny perronerne.
”Vi havde heller ikke lige regnet med at skulle renovere cykelparkeringsbroen, fordi brodækket under belægningen nærmest var rustet op. Det betød, at vi måtte vi afspærre broen, omdirigere cyklisterne og arbejde om natten i flere uger, mens vi reparerede broen,” siger Helle Thambo.
Åben dialog med aarhusianerne
Som projektchef og den store organisator bag ombygningen af Aarhus H har Helle Thambo været kendt for sin transparente og holistiske tilgang til ledelse og åbne kommunikation med omverdenen. For god ledelse er ikke kun tal og jura, som Helle Thambo udtrykker det. En god leder skal også turde tage ansvar for styring, sikre ordentlighed og have respekt for andres faglighed.
Det er en ledelsestilgang, som har skabt interesse uden for Aarhus H-projektet, og Helle Thambo har bl.a. holdt oplæg om sit syn på ledelse for fagforeningen for ingeniører, IDA.
Sideløbende har både borgere og samarbejdspartnere i Aarhus nydt godt af Helle Thambos åbne og dialogsøgende kommunikation undervejs i projektet. Det er fx kommet til udtryk gennem hendes deltagelse i flere borgermøder, en lang række kaffemøder med naboer og andre interessenter samt en rigtig god løbende dialog med Aarhus H-projektets tætte samarbejdspartnere hos Aarhus Kommune og DSB.
”Jeg har altid været meget ærlig. For man kan lige så godt sige det, når noget er svært, og anerkende, at nogle borgere kan være klemt af et projekt som vores. Det skal man ikke tale ned. Et problem forsvinder ikke, fordi man taler om det – men det bliver nemmere at være i for alle parter,” understreger projektchefen.
Fredag den 30. oktober genåbner de sidste spor og perroner på Aarhus Hovedbanegård, og ombygningen af Aarhus H er dermed officielt færdig. Der udestår derefter kun diverse mindre afsluttende arbejder, inden der følger en slutjustering af sporene engang i 2027.
Helle Thambo kan dermed takke af og give stafetten videre til Elektrificeringsprogrammet, der i 2027 skal elektrificere banen gennem Aarhus. Med de seneste ugers prøvesugninger er forberedelserne allerede i fuld gang.

Informationsmøde, Aarhus Rådhus
Vær med til at fejre den nyrenoverede hovedbanegård i Aarhus
Søndag den 1. november markerer Banedanmark den store ombygning af Aarhus H, hvor der nu kun mangler at blive etableret kørestrøm.
Nu kører Svendborgbanen på digitalt signalsystem
Banedanmark har nu taget det nye digitale signalsystem i brug mellem Svendborg og Odense.
Ny gangbro åbnet på Hillerød Station
I begyndelsen af oktober blev den nye gangbro på Hillerød Station løftet på plads, og i dag kan passagererne så for første gang tage den nye gangbro hen over stationen.
Færre tog på Vestfyn efter brand i teknikhytte
Fredag morgen udbrød der brand i en teknikhytte, som benyttes til at styre signaler og sporskifter på Aarup Station. Det betyder, at der kører færre tog i den kommende tid.