Fortidsminder udskyder perronfornyelse
Fund fra bronzealderen er dukket op på Banedanmarks byggeplads ved Kvissel Station. For at give tid og plads til de arkæologiske udgravninger ombygger Banedanmark derfor først perronerne til næste år.
Når Banedanmark skal gennemføre større projekter, er det nødvendigt at arkæologer tjekker, om der er spor fra fortiden i undergrunden. På Banedanmarks byggeplads nær Kvissel Station er der fundet fortidsminder fra bronzealderen,
Her har arkæologer fra Vendsyssel Historiske Museum gjort fund fra den yngre bronzealder, hvilket vil sige i perioden fra 700 år før vor tidsregning og frem til Jesu fødsel. Og for at være sikre på, at der er tid og plads til arkæologerne, har Banedanmark udskudt perronfornyelsen til næste år.
”Vi har valgt at justere tidsplanen for at være sikre på, at Vendsyssel Historiske Museum kan gennemføre deres undersøgelser på byggepladsen. Det bliver derfor først i 2026, at vi ombygger perronerne på Kvissel Station, men til gengæld får vi en masse at vide om leveforholdene i Vendsyssel for over 2000 år siden,” siger Jørn H. Jacobsen, ledende sektionschef i Banedanmark.
Banedanmark undersøger i den kommende tid perronerne for at vurdere, om det er nødvendigt med midlertidige foranstaltninger på perronerne, inden arbejdet går i gang næste år.
Arbejderne på Kvissel Station
- Banedanmark skal forny perronerne på Kvissel Station, som er i dårlig tilstand.
- Desuden hæver Banedanmark perronerne, så de opfylder kravene om niveaufri ind- og udstigning. Det gælder såvel perronen til spor 1 som ø-perronen mellem spor 1 og spor 2.
- Ombygningen af perronerne kræver, at spor 2 skal flyttes omkring 80 centimeter, da både perronbredde og -højde ændres.
- På ø-perronen bliver der sat hegn op ud mod spor 1, så det er tydeligt, at ø-perronen kun skal benyttes til tog, der kommer i spor 2.
- I forbindelse med flytningen af spor 2 bygger Banedanmark en ny sporkasse og lægger nye sveller og skinner, ligesom afvandingen tilpasses og kobles på eksisterende afvandingssystem.
- Stationsbygningen berøres ikke.
Kongen og danskerne fejrede Danmarks første batteritog
Der var folkefest med kongeligt besøg, da Midtjyske Jernbaner fredag inviterede til batteritogsfest for at fejre Danmarks første batteritog.
Året der gik på jernbanen: Fornyelse, digitalisering og megaprojekt i Aarhus
2025 er snart forbi. Få overblikket over årets store baneprojekter her.
Nye fjerntogsperroner til København Syd
I forbindelse med køreplansskiftet den 14. december åbnede to nye perroner på København Syd. Det øger fleksibiliteten og giver mulighed for, at togene til Københavns Lufthavn kan køre uden om København.
Togtrafikken til og fra Aarhus spærres i 11 dage
Fra den 16. januar kl. 20 til og med den 27. januar kører der ingen tog til og fra Aarhus, mens Banedanmark ombygger jernbanen og ibrugtager nyt signalanlæg. Derefter vil sporene mod nord være spærret i næsten tre måneder.