Modvirkning af klimaforandringer

Banedanmarks anlægsaktivitet er en forudsætning for at gøre toget som transportform mere attraktivt. Elektrificeringen af hovedstrækningerne baner vejen for, at jernbanevirksomhederne kan køre med elektrificerede tog og dermed reducere CO2e-udledningen fra togdriften.

Banedanmarks aktiviteter i forbindelse med drift og fornyelse af jernbanen er nødvendige, men den store anlægsaktivitet indebærer også en negativ indvirkning på klimaet. Derfor har vi fokus på at reducere CO2e-udledningen i det omfang, det er muligt i vores vedligehold og i vores anlægsprojekter. Det gør vi gennem et systematisk fokus på eksempelvis anlægsdesign og materialevalg.

Samtidig arbejder Banedanmark kontinuerligt med omstillingen til el på områder, hvor det er muligt, fx udskiftning til elbiler og udfasning af olie- og gasfyr.

Ambition

Banedanmark bidrager til nationale og internationale klimamål ved at reducere Banedanmarks CO2e-udledning i samarbejde med vores leverandører og markedet inden for gældende bevilling.

Læs mere om hvordan Banedanmark modvirker klimaændringer

""

Her er vi i gang med at elektrificere

Læs mere om de strækninger vi arbejder på.

Læs mere om strækningerne
""

Sådan elektrificerer vi jernbanen

Hvad skal der til, før vi kan køre eltog på jernbanen?

Læs mere om processen

Seneste nyt