Banedanmark fornyer sporene på travle sjællandske strækninger

Med stigende regnmængder er en god afvanding langs banen afgørende, og på to sjællandske sporfornyelser i 2026 vil afvanding være et særligt indsatsområde.

Jernbanen mellem København og Storebælt er en af landets travleste jernbanestrækninger, og de mange tog slider på skinnerne. Derfor gennemfører Banedanmark i disse år omfattende fornyelser af sporene på hele strækningen.

I 2026 er turen kommet til Høje Taastrup-Roskilde og Ringsted-Slagelse. Fornyelsen indebærer udskiftning af slidte skinner, sporskifter og sveller på strækninger, men årets helt store fokus er fornyelse af afvandingsanlæggene.

”Hver gang der falder regn, skal det væk fra skinnerne, så der kan køre tog. Derfor er der under hele jernbanen afvandingsanlæg og dræn, som sørger for at lede regnvand væk. Det har altid været vigtigt, men det bliver kun vigtigere og vigtigere i takt med, at vejret bliver vådere. Derfor renoverer vi afvandingsanlæggene på strækningerne, lægger nye dræn og renser grøfter op, så vandet kan løbe væk, når vi alligevel skal forny sporet. En bane fri for vand er udgangspunktet for en driftssikker bane,” siger sektionschef i Banedanmark, Michael Brinch.

Der skal desuden laves vedligeholdelsesarbejde på broer og kørestrømsanlæg, inden de store maskiner rykker ind på strækningerne til næste år for at lægge helt nye sveller og skinner.

Arbejdet mellem Høje Taastrup og Roskilde begynder i februar og løber frem til november. Mellem Ringsted og Slagelse arbejdes der i perioden januar-august. Arbejdet mellem Høje Taastrup og Roskilde fortsætter i 2027, og arbejdet mellem Ringsted og Slagelse fortsætter i 2027 og 2028.

Arbejdet er planlagt, så der kører tog i et eller flere spor, mens der arbejdes i andre spor. Det betyder dog, at kapaciteten på strækningerne er væsentligt nedsat, når trafik i begge retninger skal deles om et eller færre spor, og derfor vil togpassagerer kunne opleve ændringer i perioden fra april til november.

Ipinsen (fra fredag aften den 22. til og med søndag den 24. maj) indsætter DSB togbusser mellem Ringsted og Slagelse pga. nedrivning af en bro.

Hos DSB opfordrer informationschef Tony Bispeskov kunderne til at holde sig orienteret om ændringerne på Rejseplanen. ”Rejseplanen er opdateret to måneder frem i tiden, så kunderne vil fra slutningen af marts kunne se, hvad ændringerne betyder for dem, hvis de skal ud at rejse i pinsen. DSB indsætter en kombination af stop- og hurtigbusser, så kunderne kommer så hurtigt frem og får så få skift som muligt,” siger Tony Bispeskov.

Det er desuden muligt at finde mere information på DSB’s hjemmeside.

Fakta:

• På en almindelig hverdag kører der mere end 300 tog på strækningen mellem Høje Taastrup og Roskilde og mere end 160 tog på strækningen mellem Ringsted og Slagelse.

• I perioden 2021-2025 er strækningerne København-Høje Taastrup, Roskilde Ringsted og Slagelse-Korsør blevet fornyet.

• Som en del af fornyelsen af den sjællandske hovedstrækning blev Slagelse Station fornyet i 2020-2022, og i 2025 fornyede Banedanmark alle fire hovedspor igennem Høje Taastrup Station.

• Fornyelsen af Høje Taastrup – Roskilde og Ringsted-Slagelse indebærer udskiftning af slidte skinner, sporskifter og sveller.

• Nogle steder opgraderes strækningerne til højere hastigheder.

• På nogle stationer bygges sporene om for at opnå en mere smidig og fleksibel trafikafvikling igennem stationen.

• Sporfornyelserne indebærer renovering af afvandingsanlæg, der sørger for at lede vand væk fra banen ved kraftig regn.

• Banedanmark har ansvaret for 4.250 kilometer grøfter og dræn langs det statslige jernbanenet. 

Seneste nyt fra Banedanmark