Fortsat fokus på krøjestop
Banedanmark har særligt fokus på funktionen og brugen af krøjestop på entreprenørmaskiner og ser med stor alvor på sikkerhedsmæssige hændelser, hvor der er risiko for, at maskiner kan komme ind i fritrumsprofilet for trafikerede spor.
Siden 2022 er der nogenlunde stabilt blevet registreret mellem to og syv sikkerhedsmæssige hændelser i kvartalet på baggrund af tilsyn og manglende krøjestop1. Det tal skal ned!

Figur 1: Antal tilsyn hvor der er kontrolleret for krøjestop - sorteret på 'Fejl fundet' og 'Ingen fejl fundet'. Data trukket den 5. november 2025
Entreprenørens ansvar
Banedanmark vil derfor gøre opmærksom på, at det er entreprenørens ansvar, at krøjestop fungerer og betjenes således, at det sikrer, at ingen del af maskinen utilsigtet kan overskride sikkerhedsafstandene under arbejdet. Heller ikke som følge af en fejlbetjening. Oplever Banedanmark, at en entreprenør har været involveret i tre hændelser inden for en given periode, vil entreprenørens øverste ledelse blive inviteret til et møde. Her vil et medlem af Banedanmarks direktion deltage med henblik på at få iværksat tiltag, som kan bringe antallet af hændelser ned. Vurderer I, at jeres tiltag kan være til gavn for alle på tværs af branchen, videreformidler Banedanmark gerne disse tiltag til resten af branchen.
Har I spørgsmål eller forslag?
Vi hører meget gerne fra jer, hvis I har spørgsmål eller forslag til, hvordan vi i fællesskab kan få bragt antallet af hændelser pr. kvartal ned. Skriv til sektionschef, Joakim Møller Jensen, på jmjn@bane.dk
To fornyede spor er nu klar på Hellerup Station
Bedre muligheder for at afvikle trafikken på Hellerup Station.
Ny jernbanebro over Guldborg Sund på plads
I september blev den nye broklap monteret på udvidelsen af Kong Frederik IX’s bro, og i oktober er de 11 broelementer et efter et blevet lagt på plads på bropillerne i Guldborg Sund. Dermed er vi nu kommet et stort skridt nærmere en ny, klimavenlig togforbindelse mellem Danmark og Europa.
Aarhus Helhedsløsning bevæger sig væk fra banegården
I starten af november tog Banedanmark fat på anden etape af Aarhus Helhedsløsning. Nu skal sporene uden for Banegraven bygges om.
Jernbanestrækninger er ikke i risiko for at lukke
Banedanmark investerer og vil også i de kommende år investere i vedligehold og fornyelse af jernbanen, og der er ikke strækninger i Danmark, der er så nedslidte, at de risikerer lukning inden for få år.